top of page

גם אתם מוצאים את עצמכם מזרזים את הילדים בכל בוקר מחדש ומתווכחים איתם על התארגנות הבוקר?

רוצים לדעת כיצד רתמתי את ארבעת ילדיי לבצע בעצמם את משימות הבוקר ונפרדתי לשלום ממאבקי הכוח?!

הדס גסנר העליון- בניית אתרים

למי שלא מכיר אותי, שמי הדס, אמא לארבעה ילדים מתוקים: תאומים בני 6 (כיתה א'), ילדה בת 9 (כיתה ד') וילדה-נערה בת 12 (כיתה ז'). אני בעלת תואר שני בטכנולוגיות בחינוך, ותמיד האמנתי שהטכנולוגיה היא כלי עזר שימושי כל עוד היא משרתת אותנו ולא משתלטת על חיינו.
ראשית, חשוב לי לציין שאף פעם אין "מושלם". החיים הם דבר דינאמי ואנו צריכים "לזרום" ולפעול בהתאם לסיטואציה במרבית המקרים, במיוחד כשמדובר בילדים צעירים.
אך כן יש דברים שיכולים לסייע לנו לנהל את הסיטואציה, למשל בהתארגנות הבוקר עם הילדים.

כאמא ל-4 ילדים צעירים, אני יודעת כמה לחץ ותסכול קיימים בשעות הבוקר כשאין שיתוף פעולה מהילדים, ולכן אני שמחה לשתף אתכם את טבלת הבוקר שלי!

איך טבלת הבוקר תסייע לילדיכם?

  • פיתוח העצמאות ותחושת המסוגלת העצמית של הילד/ה ("הצלחתי להתארגן בכוחות עצמי בבוקר", "אני מסוגל/ת לעשות דברים לבד").

  • פיתוח מיומנויות של סדר והתארגנות אצל ילדכם.

  • פיתוח וחיזוק הביטחון העצמי של ילדכם.

ואתם? תוכלו בינתיים להתארגן לעבודה ולשתות קפה בשקט...

טבלת בוקר לדוגמה-הדס.png

איך להשתמש בטבלת הבוקר?

כשאתם קמים בבוקר, פשוט פתחו את טבלת הבוקר הדיגיטלית במחשב וקראו לילדים לבוא לראות את המשימות שלהם. כל ילד צריך לגרור את האימוג'י לתוך המקום המתאים בטבלה, עד למילוי כל המשימות.

בימים הראשונים להיכרות עם הטבלה ניתן להציע פרסים (אפילו קטנים) לכל ילד/ה שיסיים את משימות הבוקר שלו, כמובן בהתאם לגיל הילד.

לפני השימוש בפעם הראשונה בטבלה, מומלץ ערב לפני כן להראות לילדים את הטבלה ולשוחח איתם על המשימות שיהיו להם בבוקר וכיצד עליהם להשתמש בטבלה.

ואם אתם מעדיפים שהילד יסמן V או ידביק מדבקה ליד כל משימה?
פשוט הדפיסו את הטבלה!

איך הכל התחיל?

לאחר לידת התאומים, כשהם היו קטנטנים ושתי בנותיי הגדולות למדו כבר בביה"ס, ההתארגנות המשפחתית בבוקר התחילה להיות מאתגרת במיוחד.
ניסיתי לחשוב איך להעביר אל הילדות את האחריות על משימות הבוקר, איך אוכל לעודד אותן להיות עצמאיות ולהימנע ממאבקי הכוח החוזרים ונשנים מדי כל בוקר ("אמא, אני לא רוצה את הבגד הזה!", "לא רוצה לצחצח שיניים!"), ובאופן כללי לגרום להן לשתף פעולה ולא לצפות בטלויזיה בוקר שלם ואז  5 דקות לפני היציאה מהבית להיזכר שהן צריכות להתלבש, והן בעצם גם רעבות ולא מוצאות את הבגד שהן אוהבות וכו'.

בהתחלה השתמשתי בטבלה פשוטה וידידותית שיצרתי לפי משימות הבוקר השונות, הדפסתי ותליתי במקום בולט בסלון. בכל פעם שהן סיימו משימה הן ניגשו לטבלה והדביקו מדבקה במקום המתאים.

איך הכל תחיל

כעבור מס' שנים, גם התאומים גדלו והייתי צריכה 4 טבלאות שונות - אחת לכל ילד/ה! 
בשלב זה ניסיתי לחשוב
איך לצמצם את כמות ההדפסות ולחסוך בנייר.
כמדריכת תקשוב לאנשי חינוך במקצועי, חיפשתי כל הזמן רעיונות יצירתיים ללימוד מיומנויות מחשב לילדיי הצעירים, ולמשחקים חינוכיים דיגיטליים.
כך נוצר הרעיון לתת לילדים למלא את הטבלה במחשב!
שדרגתי את הטבלה כך שיהיה נוח להשתמש בה, הוספתי "סמיילים" בצדדים, והילדים פשוט גררו בכל פעם את הסמיילי למקומו בטבלה.

כמובן שיש תקופות בהן אני רואה שיש פחות צורך בטבלה, כי הילדים כבר התרגלו להתארגן לפי סדר המשימות בבוקר, אך לפעמים צריך לחזור ולהזכיר להם, ואז אני פשוט מעמידה את המחשב פתוח בסלון, וכל ילד שמסיים משימת בוקר ניגש אל המחשב ומסמן את המשימות בטבלה שלו.

כאמא לארבעה ילדים אני יודעת כמה התארגנות הבוקר מאתגרת ודורשת מאיתנו ההורים הרבה אנרגיות, ולכן אני שמחה לשתף אתכם את טבלת הבוקר שלי במחיר סמלי בלבד.
מאחלת לכם הורים יקרים, התארגנות בוקר שמחה ורגועה :)

School Kids
bottom of page